Home / TVS Diodes / 1.5KA33HE3/51
minImg
1.5KA33HE3/51
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KA33HE3/51
Package:
1.5KA
Description:
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC 1.5KA
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 185°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 29.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1.5KA
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 47.7V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26.8V