1.5KE110A
SMC Diode Solutions
Product No:
1.5KE110A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-201AD
Description:
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201AD
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 105V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201AD
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 152V
Package / Case DO-201AD, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 94V