1.5KE20A-TB
Littelfuse Inc.
Product No:
1.5KE20A-TB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 19V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series 1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.7V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17.1V