1.5KE350A
Diotec Semiconductor
Product No:
1.5KE350A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Description:
TVS, 300V, 1500W Uni
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 332V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 482V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V