1.5KE400A
Diotec Semiconductor
Product No:
1.5KE400A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Description:
TVS, 342V, 1500W Uni
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 380V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 548V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V