15KPA100A-B
Littelfuse Inc.
Product No:
15KPA100A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 100VWM 161.3VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 93.6A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 111.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 15KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 161.3V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V