15KPA40CA
Littelfuse Inc.
Product No:
15KPA40CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 40VWM 65.8VC P600
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 229.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 44.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 15KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 65.8V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V