1.5SMC11A
Littelfuse Inc.
Product No:
1.5SMC11A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 97.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 10.5V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series 1.5SMC
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 15.6V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 9.4V