1.5SMC510C
Littelfuse Inc.
Product No:
1.5SMC510C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 434VWM 732.9VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 459V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series 1.5SMC
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 732.9V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 434V