1641-563J
API Delevan Inc.
Product No:
1641-563J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 56UH 194MA 2.23 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 160mA
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 194 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.23Ohm Max
Inductance 56 µH
Series 1641
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 25MHz