16MS533MEFCT56.3X5
Rubycon
Product No:
16MS533MEFCT56.3X5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 51 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series MS5
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 76.5 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 33 µF