16SEPC270MX+S
Panasonic Electronic Components
Product No:
16SEPC270MX+S
Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series OS-CON™, SEPC
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 270 µF