16STRORATXL1000
Remington Industries
Product No:
16STRORATXL1000
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000'
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Wire Gauge 16 AWG
Product Status Active
Series TXL
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color Orange
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Box
Jacket (Insulation) Diameter 0.088" (2.24mm)