16STRYELUL1426500
Remington Industries
Product No:
16STRYELUL1426500
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 60V YLW 500'
User Guide
Operating Temperature -
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge 16 AWG
Product Status Active
Ratings -
Series GPT
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Yellow
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.103" (2.62mm)