16UL1429STRBLU100
Remington Industries
Product No:
16UL1429STRBLU100
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
#16 UL1429 150V WIRE BLU 100'
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Wire Gauge 16 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 1429
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 150V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Blue
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.078" (1.98mm)