16WXA3300MEFCGC16X16
Rubycon
Product No:
16WXA3300MEFCGC16X16
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series WXA
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 3300 µF