16YXF1000MEFC10X20
Rubycon
Product No:
16YXF1000MEFC10X20
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.125 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Series YXF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.5 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 78 mOhms