16YXG470MEFCT78X16
Rubycon
Product No:
16YXG470MEFCT78X16
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 462 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Series YXG
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 470 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 87 mOhms