16ZLH2700MEFC12.5X30
Rubycon
Product No:
16ZLH2700MEFC12.5X30
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Series ZLH
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 2700 µF