175-181-JTW
RCD Components
Product No:
175-181-JTW
Manufacturer:
RCD Components
Package:
Axial
Description:
RES 180 OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 20ppm/°C
Size / Dimension 0.350" Dia x 1.720" L (8.89mm x 43.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 180 Ohms
Power (Watts) 10W