Home / Ceramic Capacitors / 1812YA250222KJTSYX
minImg
1812YA250222KJTSYX
Knowles Syfer
Product No:
1812YA250222KJTSYX
Description:
CAP CER 2200PF 250V X7R 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Safety, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250VAC
Size / Dimension 0.195" L x 0.126" W (4.95mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings X1, Y2
Series FlexiCap™
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Mfr Knowles Syfer
Capacitance 2200 pF