Home / Film Capacitors / 185332K100RAB-F
minImg
185332K100RAB-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
185332K100RAB-F
Description:
CAP FILM 3300PF 10% 100VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series 185
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3300 pF