18GPTSTRYEL100
Remington Industries
Product No:
18GPTSTRYEL100
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 60V YLW 100'
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge 18 AWG
Product Status Active
Ratings -
Series GPT
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 16/30
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color Yellow
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.092" (2.34mm)