18UL1007TPCRED500
Remington Industries
Product No:
18UL1007TPCRED500
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
#18 UL1007 300V TOPCOAT RED 500'
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.015" (0.38mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge 18 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 16/30
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Red
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.079" (2.01mm)