199D685X0016BXV1
Vishay Sprague
Product No:
199D685X0016BXV1
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 6.8 µF