Home / Tantalum Capacitors / 199D686X0010D2B1E3
minImg
199D686X0010D2B1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D686X0010D2B1E3
Description:
CAP TANT 68UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 68 µF