1SMB15CAT3
onsemi
Product No:
1SMB15CAT3
Manufacturer:
onsemi
Package:
SMB
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 555pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMB
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V