Home / TVS Diodes / 1SMC28CA TR13
minImg
1SMC28CA TR13
Central Semiconductor Corp
Product No:
1SMC28CA TR13
Package:
SMC
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMC
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V