200USC2200MEFCSN35X50
Rubycon
Product No:
200USC2200MEFCSN35X50
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Series USC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Rubycon
Capacitance 2200 µF