22PTFESTRBLU100
Remington Industries
Product No:
22PTFESTRBLU100
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100'
User Guide
Operating Temperature 200°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Wire Gauge 22 AWG
Product Status Active
Ratings -
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Silver Coated
Jacket Color Blue
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.051" (1.30mm)