241-5-28A26
Pulse Electronics
Product No:
241-5-28A26
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
User Guide
Center Tap Yes
Termination Style Solder, Quick Connect
Secondary Winding(s) Single
Voltage - Isolation 2500Vrms
Voltage - Primary 115V
Height - Seated (Max) 35.05mm
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 71.37mm L x 41.40mm W
Product Status Active
Weight 0.7 lb (317.51 g)
Current - Output (Max) 420mA
Primary Winding(s) Single
Series Chassis-Tran
Type Laminated Core
Power - Max 12VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 28V