24UL1015STRBLU25
Remington Industries
Product No:
24UL1015STRBLU25
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 25'
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge 24 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/32
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Blue
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.088" (2.24mm)