250PK4.7MEFCTA6.3X11
Rubycon
Product No:
250PK4.7MEFCTA6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series PK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 81 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 4.7 µF