Home / Rivets / 27XT2811500
minImg
27XT2811500
Essentra Components
Product No:
27XT2811500
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
FIR TREE RIVET, .281 HOLE, .062-
User Guide
Head Diameter 0.787" (19.99mm)
Color Black
Rivet Length 1.651" (41.94mm)
Material Nylon
Product Status Active
Rivet Diameter -
Series MicroPlastics, XT
Type Barbed Fastener
Head Height 0.100" (2.54mm)
Grip Range 0.062" ~ 1.500" (1.58mm ~ 38.10mm)
Mfr Essentra Components
Features -
Hole Diameter 0.281" (7.14mm) 9/32"