28UL1007SLDBLA
Remington Industries
Product No:
28UL1007SLDBLA
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP SOLID 28AWG BLACK 100'
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge 28 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Black
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.046" (1.17mm)