299D156X0035EB6E3
Vishay Sprague
Product No:
299D156X0035EB6E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 15UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.340" L x 0.340" W (8.63mm x 8.63mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TANTALEX®, 299D
Type Conformal Coated
Package / Case Radial - 3 Leads
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 15 µF