Home / Flat Ribbon Cables / 304-28-20-MC-0100F
minImg
304-28-20-MC-0100F
CNC Tech
Product No:
304-28-20-MC-0100F
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
CBL RIBN 20COND 0.05 MULT 100'
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Wire Gauge 28 AWG
Product Status Obsolete
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Ratings UL Style 2651
First Conductor Mark -
Series -
Length 100.0' (30.48m)
Ribbon Width 1.000" (25.40mm)
Voltage 300 V
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Multiple
Features -
Package Bulk
Insulation Resistance 100MOhms