3099-16-1-0500-006-1-TS
CNC Tech
Product No:
3099-16-1-0500-006-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 25'
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.031" (0.80mm)
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Wire Gauge 16 AWG
Product Status Obsolete
Ratings UL Style 3099
Series -
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 300V
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 26/0.0100"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Brown
Features High Temperature, Oil Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.126" (3.20mm)