3.0SMCJ17A
Diotec Semiconductor
Product No:
3.0SMCJ17A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
SMC (DO-214AB)
Description:
TVSDIODE,SMC,17V,3000W,UNI
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 108.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V