3132-16-1-0500-006-1-TS
CNC Tech
Product No:
3132-16-1-0500-006-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 50'
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.015" (0.38mm)
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Wire Gauge 16 AWG
Product Status Discontinued at Digi-Key
Ratings UL Style 3132
Series -
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 300V
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 26/0.0100"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Brown
Features High Temperature, Oil Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.091" (2.31mm)