3132-20-1-0500-007-1-TS
CNC Tech
Product No:
3132-20-1-0500-007-1-TS
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 50'
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Wire Gauge 20 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 3132
Series -
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 300V
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 21/0.0071"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Green
Features High Temperature, Oil Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.071" (1.80mm)