3132-20-1-2000-001-1-TD
CNC Tech
Product No:
3132-20-1-2000-001-1-TD
Description:
HOOK-UP SOLID 20AWG BLK 2000'
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Wire Gauge 20 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 3132
Series -
Length 2000.0' (609.6m)
Voltage 300V
Mfr CNC Tech
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Black
Features High Temperature, Oil Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.063" (1.60mm)