315NHG03B
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
315NHG03B
Description:
FUSE SQUARE 315A 500VAC/250VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Melting I²t 361700
Response Time Fast Blow
Current Rating (Amps) 315A
Approval Agency VDE
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.953" L x 2.362" W x 2.480" H (75.00mm x 60.00mm x 63.00mm)
Product Status Active
Series -
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC