3186FC222M400MPC1
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
3186FC222M400MPC1
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
Series 3186
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2200 µF