3239-18-1-0500-010-1-TS
CNC Tech
Product No:
3239-18-1-0500-010-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 500'
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.025" (0.63mm)
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Wire Gauge 18 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 3239
Series -
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 3000V
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 34/0.0071"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Violet
Features High Temperature, Oil Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.098" (2.48mm)