336TTA160M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
336TTA160M
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 160 V
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.048Ohm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series TTA
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 260.1 mA @ 50 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 33 µF