338TTA050M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
338TTA050M
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.35 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia x 1.614" L (22.00mm x 41.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 80.4mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series TTA
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.008 A @ 50 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 3300 µF