380LQ122M180H052
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LQ122M180H052
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Ripple Current @ Low Frequency 3.31 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series 380LQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.63 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1200 µF