380LX151M250H012
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX151M250H012
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.22Ohm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Series 380LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 150 µF