381EL181M450A032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381EL181M450A032
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 870 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 820mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Series 381EL
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.22 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 180 µF